>>> این وبلاگ جهت آموزش زبان انگلیسی ایجاد شده است <<<

شما به عنوان یک زبان آموز می دانید که مهارت گوش دادن در  یادگیری زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار  است. راهکار های زیادی برای تقویت این مهارت وجود دارد؛ مانند گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم به زبان انگلیسی و یا شرکت در دوره های آموزش زبان انگلیسی. فرقی نمی کند که زبان انگلیسی را به طور مبتدی می آموزید یا حرفه ای؛ رمز موفقیّت در پشتکار و تمرین زیاد است. به این نکته توجه کنید که افزایش سطح در مهارت گوش دادن تنها برای شما سخت نیست. این مهارت معمولا سخت ترین مهارت برای کسانی است که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می گیرند. در آغاز راه ممکن است به علّت درک کم مکالمات احساس ناتوانی کنید. اما راه حل چیست؟

1.       این حقیقت را بپذیرید که شما قرار نیست در هنگام گوش دادن همه چیز را بفهمید.

2.       خونسرد باشید و به پشتکار خود ادامه دهید؛ ممکن است تا مدت زمان زیادی درک کمی از مکالمات داشته باشید و شنیدن و درک واژه ها برایتان دشوار باشد.

3.       وقتی به یک مکالمه زبان انگلیسی گوش می دهید تمایل زیادی دارید که کلمات و عباراتی را که از مکالمه می شنوید به زبان مادری ترجمه کنید، این تمایل در هنگام شنیدن کلمات نا آشنا بیشتر می شود. این عملکرد طبیعی است. ما هر چه را می شنویم می خواهیم معنی آن را هم بفهمیم. ولی تجربه ثابت کرده است که این کار به دلیل اینکه توجه ذهن را از تمرکز بر صحبت های گوینده باز می دارد؛ از این لحاظ مانعی بین شما و شخصی که صحبت می کند محسوب می شود.

4.       سعی کنید مطلب اصلی مکالمه را بفهمید و از تمرکز بر جزئیات خودداری کنید؛ اگر کلیات یک مکالمه را بفهمید حدس زدن جزئیات کار دشواری نخواهد بود.

  راهکارها :

  •  فیلم و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی تماشا کنید. فایده این تمرین این است که با فرهنگ، آدلب و رسوم، اصطلاحات، تعابیر عامیانه، ضرب المثل و لهجه مردم کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شوید. اگر مبتدی هستید فیلم های انگلیسی را با زیر نویس تماشا کنید، و اگر سطحتان بالاتر است فیلم را بدون زیر نویس تماشا کنید. بهتر است از فیلم هایی استفاده کنید که در آنها مکالمات رایج و روزمره بیشتر است؛ مانند سریال های خانوادگی و یا فیلم های کمدی و از تماشای فیلم هایی که در آن گفت و گو ها در مورد موضوعی خاص و پیچیده است اجتناب کنید.
  •  موزیک به زبان انگلیسی گوش کنید. این یک راه لذت بخش برای تقویت مهارت گوش دادن خواهد بود. متن آهنگ ها را پیدا کنید و همراه با گوش دادن موزیک متن را بخوانید.
  • به مکالمه ای (اخبار انگلیسی، فیلم، تلویزیون و ...) گوش دهید و آن مکالمه را (یا حداقل آنچه را که می شنوید) روی کاغذ بنویسید .

  نکات مهم :

  • اگر احساس می کنید که مکالمه هایی که می شنوید برای شما آسان است، به طرف مکالمه های سخت تر بروید.
  • به مکالمه  های  که بالاتر از سطح شماست و خیلی سخت است گوش ندهید.
  • دامنه لغات خود را افزایش دهید. یادگیری لغات و اصطلاحات جدید برای تقویت تمام مهارت های زبانی (گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن) لازم است.
  • از مواد آموزشی مخصوص تقویت گوش دادن استفاده کنید. نرم افزارها، فیلم ها، کارتون ها و فایل های صوتی زیادی هستند که می توانید استفاده کنید. همچنین سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که مواد آموزشی مناسب برای تقویت مهارت های شنیداری ارائه می دهند.            


* برای سلامتی مریضا و شادی روح اموات صلوات بفرس..
* از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مترجمی، آموزش و زبان و ادبیات انگلیسی کسانی که علاقمند به نویسندگی در این وبلاگ هستند از طریق بخش نظرات وبلاگ، ایمیل، SMS یا تلگرام اطلاع دهند..
آدرس ایمیل: shirmard91@yahoo.com، شماره ارتباط با اس ام اس: 09363359395، شماره ارتباط با تلگرام: 09104767501برچسب‌ها: متفرقه
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ خرداد۱۳۹۱ساعت 14:46  توسط سعید  |